جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

آیا تاکنون توجه کرده اید که Google می تواند تقریباً هر سؤالی را که شما در این روزها مطرح کرده اید برطرف کند؟

فقط نتیجه را برای این پرس و جو جستجو کنید:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

با وجود ذکر نکردن نام Yoda ، گوگل فهمید که ما در مورد چه کسی صحبت می کنیم و آنچه را که می خواستیم در مورد او بدانیم.

این بدون جستجو معنایی امکان پذیر نیست.

در این پست ، می آموزید:

جستجوی معنایی یک فرآیند بازیابی اطلاعات است که توسط موتورهای جستجوگر مدرن برای بازگشت مناسب ترین نتایج جستجو استفاده می شود. به جای تطبیق کلمات کلیدی سنتی ، بر معنای زیر نمایش داده شد.

اصطلاحات از شاخه ای از زبان شناسی به نام معناشناسی گرفته می شود که مربوط به مطالعه معناست.

چرا جستجوی معنایی مهم است؟

اگرچه متغیرهای بی شماری در بازی وجود دارد ، اما اصول جستجوی معنایی ، چرا نیاز است و چگونگی تأثیرگذاری آن قابل درک است.

کاربران اغلب از همان زبان مورد نظر استفاده نمی کنند

حتی بدتر ، ما حتی نمی دانیم چگونه یک جستجوی جستجو را به درستی بیان کنیم.

بیایید بگوییم که شما یک آهنگ ناآشنا در رادیو شنیدید. شما آن را دوست داشتید و شعرهای تصادفی Googling را شروع کردید تا اینکه در نهایت آن را پیدا کردید.

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

با جستجوی اشعار مبهم ، پیدا کردن آهنگ در Google.

برای افزودن یک لایه پیچیدگی دیگر ، آنچه را که در Google تایپ می کنید با آنچه که به Siri ، Alexa یا دستیار Google می گویید ، مقایسه کنید. کلمات کلیدی اکنون به مکالمه تبدیل می شوند.

فقط راه های زیادی برای بیان همین ایده وجود دارد و موتورهای جستجو باید با همه آنها مقابله کنند. آنها باید بر اساس معنی هر دو ، بتوانند محتوا را در فهرست خود با پرس و جو جستجو مطابقت دهند.

هرچند که این چالش برانگیز از قبل به نظر برسد ، این فقط آغاز است.

بسیاری از جستجوها ناخواسته مبهم هستند

حدود ۴۰٪ کلمات انگلیسی چند جملهای هستند – دو یا چند معنی دارند. مسلماً مهمترین چالشی است که جستجو معنایی در تلاش برای حل آن است.

به عنوان مثال ، کلمه کلیدی “پایتون” دارای ۵۳۳،۰۰۰ جستجو ماهانه در ایالات متحده تنها:

اگر من همیشه به دنبال “پایتون” می گشتم ، احتمالاً به زبان برنامه نویسی مراجعه می کنم. اما هر کسی در خارج از صنعت فناوری احتمالاً انتظار واقعی مار یا این محصول را دارد گروه کمدی افسانه ای انگلیس.

مشکل اینجاست که کلمات به ندرت معنای قطعی و بدون زمینه دارند. در بالای کلمات polysemous ، شما اسامی بی شماری دارید که می توانند صفت ، فعل یا هر دو باشند. و ما هنوز در دامنه معانی تحت اللفظی هستیم. جالبتر می شود اگر به معانی استنباطی بپردازیم (به طعنه آمیز فکر کنیم).

متن در معناشناسی همه چیز است و ما را به دو نکته باقیمانده می رساند.

نیاز به درک سلسله مراتب واژگانی و روابط موجودیت

بیایید به جستجوی زیر و نتیجه جستجوی برتر نگاهی بیندازیم:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

واقعاً چشمگیر است در اینجا Google باید برای درک این سؤال انجام دهد:

 1. بدانید که “شریک زندگی” به معنای همسر / دوست دختر / شوهر / دوست پسر / همسر است.
 2. درک کنید که ابی وان در فیلم ها و سریال های مختلفی که بازیگران مختلف بازی کرده اند ظاهر شده است.
 3. اتصالات را برقرار کنید.
 4. نتایج جستجو را به روشی نشان می دهد که منعکس کننده ابهام “obi wan” است.

حتی نمی توانم تصور کنم که اگر در سال ۲۰۱۰ یا قبل از آن جستجو را انجام دهم ، چه نوع نتایج جستجو را بدست می آورم.

اکنون ، بیایید یک گام به عقب بریم تا مفاهیم را توضیح دهیم.

سلسله مراتب واژگانی رابطه بین کلمات را نشان می دهد. کلمه شریک زندگی برای همسر ، دوست پسر ، همسر و دیگران فرامر (hypernym) است.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، نمایش داده شدگان ما اغلب با متن دقیق محتوای مورد نظر مطابقت ندارند. دانستن اینکه “مقرون به صرفه” چیزی بین ارزان ، میان رده و قیمت مناسب است بسیار مهم است.

موجودیت هادر این مثال شخصیت های فیلم و سریال (Obi-Wan) ، افرادی با شغل مشخص (بازیگر) و افرادی که با آنها در ارتباط هستند (شرکا) هستند. به طور کلی ، موجودات اشیاء یا مفاهیمی هستند که می توان آنها را به روشنی تشخیص داد – غالباً مردم ، مکان ها و چیزها.

و گویی همه پیچیدگی های زبان کافی نیست ، ما باید حتی فراتر از آن برویم.

بیایید به مثال “پایتون” برگردیم. اگر این مورد را جستجو کنم ، واقعاً تمام نتایج مربوط به زبان برنامه نویسی را دریافت می کنم.

مهم نیست که ما از همه روشهای استفاده از داده های شخصی ما بیزار باشیم ، حداقل برای موتورهای جستجو مفید است. گوگل استفاده می کند داده های محدود به همراه سابقه جستجوی خود برای ارائه نتایج جستجوی دقیق تر و شخصی تر.

همه ما از این موضوع آگاه هستیم. فقط هر نوع سرویس را در نوار جستجوی خود تایپ کنید و نتایج بومی سازی شده را دریافت خواهید کرد:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

نتایج محلی برای پرس و جو ، “آرایشگر”.

اما نکته جالب توجه این است که توانایی Google برای تنظیم موقت نتایج جستجو بر اساس تغییر جستجوی پویا.

به عنوان مثال ، coronavirus اصطلاح جدیدی نیست. همیشه نام گروه ویروس ها بوده است. اما همانطور که همه ما می دانیم ، هدف جستجو به سرعت در ابتدای سال ۲۰۲۰ تغییر یافت. مردم شروع به جستجوی اطلاعات در مورد گونه خاصی از کروناویروس کردند (SARS-CoV ‑ ۲) و SERP باید بر این اساس تنظیم می شد.

همانطور که می بینید در SERP تاریخ موقعیت برای “coronavirus” در بالا ، هیچ یک از پنج نتیجه جستجوی برتر فعلی رتبه بندی نشده قبل از سال ۲۰۲۰٫

شما در صنعت تجارت الکترونیک همین اتفاقات را در حین فروش بزرگ مانند کریسمس یا جمعه سیاه مشاهده می کنید. هدف جستجو در آن زمان بسیار معامله گر است ، در حالی که معمولاً افراد ترجیح می دهند مقایسه یا بررسی هایی را مشاهده کنند.

کدام فناوریهای Google در عملکرد جستجوی معنایی نقش دارند؟

گوگل به طور مداوم به روزرسانی های الگوریتم و فناوری هایی را افزایش می دهد که باعث بهبود بیشتر توانایی های آن در درک زبان طبیعی و قصد جستجو می شود.

چهار نقطه عطف مهم وجود دارد که جستجوی معنایی را در سال ۲۰۲۰ انجام می دهد.

نمودار دانش

نمودار دانش Google ، منتشر شده در سال ۲۰۱۲ ، یک پایگاه دانش از نهادها و روابط بین آنها است.

می توانید تصور کنید که چیزی شبیه به این است – اما با آن پنج میلیارد واحد بجای:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

به طور خلاصه ، این یک فناوری است که تغییر مسیر را از تطابق کلمات کلیدی به تطبیق معنایی شروع کرده و آن را فعال کرده است.

دو روش اصلی برای تغذیه نمودار دانش وجود دارد:

 1. داده های ساخت یافته (اطلاعات بیشتر در مورد بعدی)
 2. استخراج اشخاص از متن

برای نکته دوم ، موتور جستجو باید زبان طبیعی را درک کند. این زمانی است که سه به روزرسانی الگوریتمی زیر به مرحله اجرا در می آیند.

زرین پر، زرین بال

در سال ۲۰۱۳ ، Google یک الگوریتم جستجوی بنام را راه اندازی کرد زرین پر، زرین بال برای برگشتن نتایج جستجوی بهتر. این امر به ویژه برای پرس و جوهای جستجوی پیچیده مفید بود.

Hummingbird اولین به روزرسانی عظیم بود که بر معنای جستجوی جستجوها بر روی کلمات کلیدی فردی تأکید داشت. این کاتالیزور مورد نیاز برای نوشتن در مورد موضوعات بود ، نه کلمات کلیدی.

RankBrain

اگر تا به حال با عبارت فهرست معنایی Latent Indexing یا LSI کلمات کلیدی ، این را فراموش کنید. گوگل مشکلی را حل می کند LSI برای حل کردن با الگوریتمی به نام RankBrain ایجاد شده است.

و ما قبلاً در مورد این مسئله بحث کردیم. این در مورد عدم تطابق بین زبانی است که در پرس و جوهای جستجو و محتوای مطلوب مورد استفاده قرار می گرفت.

RankBrain Google از فن آوری هایی برخوردار است که نسبت به آنها برتر است LSI. به تعبیر غیر روحانی ، RankBrain با استفاده از الگوریتم های پیشرفته یادگیری ماشین ، معنی حتی کلمات و عبارات ناآشنا را می فهمد.

و با توجه به این بسیار بزرگ است ۱۵٪ از تمام درخواستهای جستجو جدید هستند.

ما می توانیم RankBrain را ارتقاء به Hummingbird بدانیم ، نه یک الگوریتم جستجوی مستقل. این یکی از قویترین سیگنال های رتبه بندیاما تنها کاری که می توانید برای بهینه سازی آن انجام دهید ، رضایت بخش جستجو است.

برت

نمایندگی های رمزگذار دو طرفه از ترانسفورماتورها (برت) جدیدترین نسخه بزرگ چگونگی عملکرد جستجوی معنایی است. تقریباً تأثیر می گذارد ۱۰٪ از تمام نمایش داده شد از پایان سال ۲۰۱۹٫

نگران نباش آن را نیز به من زمان کمی طول کشید تا حتی به یاد داشته باشید چه برت مخفف است

تنها چیزی که باید بدانید این است برت درک جملات طولانی و پیچیده و نمایش داده شد این یک راه حل برای مقابله با ابهام و تفاوت های ظریف است زیرا تلاش می کند زمینه کلمات را بهتر بشناسد.

و در حالی که شما نمی توانید کاری را برای بهینه سازی انجام دهید برت به خودی خود ، خوب است که بدانیم معنی آن چیست و به طور خلاصه چه می کند.

چگونه خود را تطبیق دهیم سئو برای جستجوی معنایی

من قبلاً نکات و نکاتی را در طول مقاله پاشیده ام. اکنون بیایید واقعاً عمل کنیم.

 1. مباحث هدفمند ، نه کلمات کلیدی
 2. هدف جستجو را ارزیابی کنید
 3. از معنایی استفاده کنید HTML
 4. از نشانه گذاری طرحواره استفاده کنید
 5. مارک خود را بسازید تا به یک موجودیت نمودار دانش تبدیل شوید
 6. ارتباط را از طریق پیوندها بسازید

۱٫ مباحث هدفمند ، نه کلمات کلیدی

در دوران قدیم سئو، می توانستید با مطالب جداگانه درمورد همان موضوع رتبه بالایی داشته باشید ، اما کلمات کلیدی کمی متفاوت مانند:

 • برچسب های نمودار را باز کنید
 • نمودارهای متا گراف را باز کنید
 • برچسب های متا
 • برچسب نمودار را باز کنید
 • نمودار باز چیست
 • فیس بوک برچسب های نمودار باز

این دیگر نیست گوگل اکنون می فهمد که همه این جستجوها به معنای تقریباً یکسان است و بیشتر صفحات یکسان را برای همه آنها درج می کند.

این را در هنگام ایجاد محتوا به خاطر داشته باشید. هدف دیگر برای رتبه بندی فقط یک کلمه کلیدی نیست ، بلکه برای پوشش عمیق یک موضوع است به گونه ای که گوگل صفحه شما را برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی مشابه و دم بلند رتبه بندی می کند.

به عنوان مثال ، مقاله ما درباره برچسب های متا Open Graph رتبه خوبی برای صدها کلمه کلیدی دارد. بسیاری از این روشهای دیگری برای جستجوی همان چیزها هستند ، اما برخی از آنها زیر نویسهایی مانند “og: title” ، “og url” و “og: تصویر” هستند.

ما می توانیم برای همه این کلمات کلیدی رتبه دهیم زیرا ما یک مقاله عمیق در مورد موضوع نوشتیم ، نه فقط در مورد یک کلمه کلیدی.

جستجوی این صفحه برای کسب رتبه برتر در مورد موضوع ، روشی مناسب برای فهمیدن زیر نویسهای زیر است. به عنوان مثال ، می گویند شما می خواهید مطلبی در مورد رشد مارچوبه بنویسید. اگر صفحه رده بندی “رشد مارچوبه” را در کاوشگر سایت “ارافت” نصب کرده اید و بررسی کنید کلید واژه های ارگانیک گزارش دهید ، می بینید که در بین این دسته از کلمات کلیدی در رتبه بندی قرار دارد:

 • چقدر برای کاشت مارچوبه
 • شرایط رشد مارچوبه
 • چه موقع کاشت مارچوبه
 • بهترین مکان برای کاشت مارچوبه
 • نحوه برداشت مارچوبه
 • نحوه مراقبت از گیاهان مارچوبه

اینها همه مواردی است که شما می خواهید به آنها برای ایجاد یک پست عمیق که هرچه بیشتر امکان پذیر است ، ارجاع دهید.

محض احتیاط بگویم. هدف قرار دادن یک موضوع خاص به این معنی نیست که شما باید تمام موارد مرتبط با آن موضوع را کاملاً پوشش دهید یا خیلی عمیق بمانید.

از این مقاله به عنوان نمونه استفاده کنید. من می توانستم ده ها ساعت را صرف تحقیق در زمینه پردازش زبان طبیعی و عمیق شدن در فنی جستجوی معنایی کنم. من این کار را نکردم زیرا بیشتر مردم به آن اهمیت نمی دهند.

که ما را به نکته بعدی می رساند.

۲٫ هدف جستجو را ارزیابی کنید

شما هنوز هم می توانید محتوا را در مورد یک موضوع خاص منتشر کنید که با هدف جستجو مطابقت ندارد.

بیایید بگوییم که شما یک جستجوی داده بازاریابی هستید و فرصتی را برای هدفگذاری موضوع مشاهده می کنید ، “سئو گزارش.” به طور طبیعی ، شما می خواهید همه موارد لازم برای ایجاد بهترین ها را به اشتراک بگذارید سئو گزارش. بنابراین شما به چیزی مانند “استفاده از قدرت” رسیدید پرس و جو برای ایجاد بهترین ها سئو گزارش.”

این در واقع ممکن است بخشی از مطالب باشد که در نهایت به بهترین ها منتهی می شود سئو گزارش. اما اکثر افرادی که در جستجوی این موضوع هستند ، با بسیاری از عملکردهای صفحه Google آشنا نیستند. آنها فقط کاری را می خواهند که بتواند کار را برای آنها انجام دهد:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

رده بندی شماره یک با یک ساده سئو الگوی گزارش

بنابراین ، قبل از شروع به تشریح مطالب جدید ، به صفحات رده بالا نگاه کنید تا از نتیجه جستجو نتیجه بگیرید.

خواندن توصیه می شود: قصد جستجوگر: نادیده گرفته شده از “عامل رتبه بندی” شما باید برای بهینه سازی استفاده کنید

۳٫ از معنایی استفاده کنید HTML

قبل از اینکه بتوانیم به جستجوی معنایی بپردازیم ، باید شروع به تغییر به سمت وب معنایی کنیم. مفهوم اصلی WWW می تواند به عنوان اسناد بهم پیوسته استاندارد و بدون معنی دقیق تفسیر شود. در حال حاضر ، باید روشن شود که ما به معنا نیاز داریم.

و همه چیز با پایه اصلی شما شروع می شود HTML.

موارد زیر را مقایسه کنید HTML عناصر:

عکس جستجوی معنایی چیست؟ چگونه بر سئو تأثیر می گذارد

معنایی HTML معنی را به کد اضافه می کند تا ماشین ها بتوانند بلوک های ناوبری ، هدر ، پاورقی ، جداول یا فیلم ها را تشخیص دهند.

HTML5 عناصر معنایی ، مدرن ترین را ارائه می دهد CMS تم ها قبلاً استفاده شده اند. اگر مال شما نیست ، معمولاً افزونه ای وجود دارد که می توانید برای اضافه کردن آنها استفاده کنید.

اما معنایی HTML هنوز کاملاً محدود است در حالی که می گوید ، “این یک جدول است ، این یک پاورقی است” ، معنای محتوای واقعی را منتقل نمی کند. به همین دلیل است که ما نشانه گذاری می کنیم.

۴- از نشانه گذاری طرحواره استفاده کنید

نشانه گذاری طرحواره یک روش اضافی برای مشخص کردن صفحات شما است. به داده های ساختاری نیز گفته می شود ، که می تواند به عنوان یک چارچوب معنایی رایج برای وب توصیف شود.

واژگان Schema.org شامل صدها نوع است که با خواص مرتبط هستند. شما می توانید از این موارد برای مشخص کردن محتوای خود به روشی استفاده کنید که درک آن بدون الگوریتم های پیچیده برای Google آسان باشد.

به عنوان مثال ، استخراج معنی از محتوای ساختاری مانند این برای گوگل ساده تر خواهد بود:

cooking time: 20 minutes
calories: 80

… از زبان طبیعی مثل این:

It will take 20 minutes to make the pancakes. Even better, these are low-calorie pancakes—around 80 per serving.

بنابراین وقتی یک کاربر می خواهد بداند که برای تهیه یک پنکیک چقدر طول می کشد یا چند کالری کالری دارد ، Google می تواند به بهترین روش در خدمت اطلاعات باشد.

۵- نام تجاری خود را بسازید تا به یک نهاد Graph Knowledge تبدیل شوید

عنوان بسیار توضیحی است زیرا من قبلاً در مورد اشخاص صحبت کردم ، بنابراین من فقط به مقاله شما در مورد ورود به نمودار دانش اشاره می کنم.

در میان همه نکاتی در مورد تنظیم خود سئو به جستجوی معنایی ، تبدیل شدن به واقعیت این دشوارترین است. این یک نتیجه طولانی مدت در ساخت برند و استفاده از بقیه این نکات است.

پیوندها از نظر تاریخی یکی از اولین شاخص های ارتباط بودند. اگر سند A به سند B مرتبط باشد ، می توان آنها را به عنوان مرتبط مشاهده کرد.

هر دو پیوند داخلی و خارجی از صفحات مربوطه با استفاده از متن لنگر طبیعی به Google کمک می کند تا حتی قبل از پردازش محتوای شما در مورد محتوای شما باشد.

افکار نهایی

جستجوی معنایی کل اکوسیستم محتوا را تغییر داده است. کاربران محتوای مرتبط و ارزشمند تری کسب می کنند و همین امر ناشران را به تولید چنین محتوا انگیزه می دهد.

در حالی که فن آوری ها و الگوریتم های پیچیده ای درگیر هستند ، اصول جستجوی معنایی به راحتی قابل درک است. اکنون شما باید آماده باشید تا هرگونه تغییر لازم را انجام داده و به آینده خود اثبات کنید سئو.

آیا در مورد جستجوی معنایی سؤال یا نظری دارید؟ پینگ من را توییتر.

اگر می خواهید در مورد تکنیک های جستجوی معنایی اطلاعات بیشتری کسب کنید ، دنبال کنید داون اندرسون و او را بررسی کنید ارائه ها.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *